- Ser frem til stemningen

Morten Eide Pedersen er godt forberedt og klar for nok et Birkebeinerrenn. Han har gått rennet mange ganger før, men det gjør ikke opplevelsen mindre spesiell. For ham handler birken om mer enn bare konkurransen – det er folkefesten, fellesskapet og den unike stemningen som gjør rennet til noe helt eget.
Tekst, foto og video: Ungdomsreporter
-Vi har gått mange renn gjennom vinteren, sist var Vasaloppet. Etter det har jeg vært hjemme, trent, restituert og ladet opp, sier Pedersen.
Den siste finpussen er gjort, og nå handler det om å ha is i magen og gjøre de riktige valgene. Skismøringen må sitte, dagsformen må stemme, og flyten i løypa må finnes.
-Det gjelder å ha overskudd og finne roen før start, sier han.
Med 54 kilometer foran seg vet Pedersen at alt må klaffe, men han gleder seg til å legge ut fra Rena nok en gang og kjenne Birken-stemningen på kroppen.
Snart går startskuddet, og fjellet venter – et møte mellom tradisjon, slit og den uforglemmelige følelsen av å krysse målstreken.